Menu Zamknij

Skrót artykuł Prof. Elena C. Díaz Galán na temat wystąpienia na konferencji Klinik Prawa

Zapraszamy do zapoznania się ze skrótem artykułu autorstwa Prof. Eleny C. Díaz Galán, opublikowanego na anglojęzycznej stronie Kliniki Prawa UAM: 

W styczniu 2025 roku na blogu Kliniki Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ukazała się relacja z udziału w XXXVI Międzynarodowej Konferencji Klinik Prawa zatytułowanej „Nowe Technologie – Interdyscyplinarność – Ewaluacja w Edukacji Klinicznej”. Wydarzenie to zgromadziło ekspertów z różnych dyscyplin i europejskich uniwersytetów, którzy dyskutowali na tematy istotne dla środowiska akademickiego, w tym profesorów, badaczy i studentów. Podczas trzydniowego kongresu przedstawiono interesujące propozycje oraz zaprezentowano projekty o wysokim znaczeniu dla społeczności uniwersyteckiej i społeczeństwa obywatelskiego, co przyczyniło się do stworzenia multidyscyplinarnych sieci współpracy między uczelniami.

W trakcie konferencji zaprezentowano projekt: Moduł Jean Monnet (2023-2026) dotyczący polityki Unii Europejskiej wobec Ameryki Łacińskiej i Karaibów: Wartości, zasady i obszary działania (CLAEU). Moduł ten jest wynikiem udziału w konkursie ERASMUS-JMO-2023-HEI-TCH-RSCH Komisji Europejskiej i będzie realizowany przez 36 miesięcy od października 2023 roku. Siedziba Modułu Jean Monnet została ustanowiona na drugim piętrze budynku Rektoratu Uniwersytetu Rey Juan Carlos w Madrycie, na kampusie w Móstoles, w ramach Centrum Badań nad Studiami Iberoamerykańskimi (Centro de Investigación en estudios de Iberoamérica, CEIB).

W ramach tego projektu realizowane są różnorodne działania mające na celu zwiększenie świadomości na temat politycznych, społecznych i prawnych powiązań między Unią Europejską a krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a także z całym regionem. Każdego roku organizowane są:

    • Seminarium na temat „Politycznych i gospodarczych porozumień UE z krajami Ameryki Łacińskiej i Karaibów”;

    • Kurs szkoleniowy „Działania zewnętrzne Unii Europejskiej: dialog i współpraca z Ameryką Łacińską i Karaibami”;

    • Badania skupiające się na kluczowych instrumentach w zakresie relacji UE z Ameryką Łacińską i Karaibami.

W tych działaniach uczestniczą eksperci z różnych uniwersytetów w Hiszpanii, Ameryce Łacińskiej i Karaibach. Kurs szkoleniowy trwa ponad 40 godzin i jest prowadzony online od marca.

Dodatkowo organizowane są seminaria, konferencje i kongresy naukowe związane z głównym tematem projektu. Udział w konferencji w Poznaniu umożliwił profesorom uczestniczącym w projekcie wniesienie wkładu do publikacji zbiorowej na temat relacji UE z Ameryką Łacińską i Karaibami: „Wkład w zacieśnianie współpracy między dwoma regionami”, której publikacja planowana jest w ramach Modułu Jean Monnet w 2025 roku przez prestiżowe wydawnictwo. 

Udział w konferencji Kliniki Prawa pozwolił na zwiększenie widoczności europejskiego projektu. Wystąpienie na konferencji skupiło się na działaniach realizowanych w ramach tego modułu oraz ich wpływie na społeczeństwo, zwłaszcza w kontekście edukacji uniwersyteckiej, zarówno dla studentów Uniwersytetu Rey Juan Carlos, jak i innych hiszpańskich i zagranicznych uczelni, szczególnie z Europy, Ameryki Łacińskiej i Karaibów, co może zostać rozszerzone na inne europejskie uniwersytety, takie jak Uniwersytet w Poznaniu.

Autorką artykułu jest Prof. Elena C. Díaz Galán, Profesor Prawa Międzynarodowego Publicznego i Stosunków Międzynarodowych, Leader of Jean Monnet Module, Uniwersytet Rey Juan Carlos, Madryt, Hiszpania.

Niniejszy skrót przygotowano przy pomocy sztucznej inteligencji na podstawie pełnego artykułu.

Kliknij tutaj aby zapoznać się z całym artykułem.

Opublikowano wBez kategorii

Podobne wpisy