Z ogromną przyjemnością i dumą informujemy, że zespół Kliniki Prawa WPiA UAM w składzie: Juliana Wiśniewska (studentka II roku Prawa Europejskiego i III roku Stosunków Międzynarodowych), Sonia Mikołajczak oraz Jakub Kowalski (studenci III roku Prawa), reprezentował Wydział Prawa i Administracji UAM w europejskich rundach prestiżowego międzynarodowego konkursu Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition.
Tegoroczna edycja odbyła się w wyjątkowym miejscu – w siedzibie głównej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Paryżu. Głównym organizatorem rund europejskich było European Centre for Space Law (ECSL), działające przy ESA.

Zespół przygotowywał się do konkursu pod opieką merytoryczną coacha zespołu, mgr Adriana Kaczmarka – doktoranta w Zakładzie Prawa Międzynarodowego Publicznego oraz Koordynatora Sekcji Międzynarodowej w Klinice Prawa WPiA UAM – przy wsparciu studenckiego coacha Patryka Czyżewskiego (studenta IV roku Prawa).
Podczas konkursu drużyna WPiA UAM zmierzyła się z zespołami z całej Europy, tocząc wyrównane pojedynki, w tym również z drużynami, które ostatecznie znalazły się w półfinale i finale rund europejskich. Rundy ustne były zwieńczeniem kilku miesięcy intensywnych przygotowań, w ramach których uczestnicy opracowywali obszerne pisma procesowe – w imieniu zarówno strony aplikanta, jak i respondenta – w fikcyjnym sporze przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości.
Każdy z „meczów” polegał na symulacji rozprawy przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, podczas której drużyny prezentowały argumenty prawne przed panelem sędziowskim złożonym z ekspertów międzynarodowego prawa kosmicznego. Udział w wydarzeniu stanowił nie tylko okazję do rozwijania praktycznych umiejętności prawniczych, lecz także szansę na wymianę poglądów ze studentami z innych krajów oraz z wybitnymi przedstawicielami środowiska naukowego i praktycznego prawa międzynarodowego.
Dla uczestników był to niezwykle inspirujący wyjazd, pozwalający na zdobycie cennego doświadczenia w pracy zespołowej, argumentacji prawnej i wystąpieniach publicznych w języku angielskim. Zespół wrócił z konkursu zmotywowany do dalszego rozwoju naukowego oraz pełen nowych pomysłów i kontaktów międzynarodowych.





Tym bardziej cieszy fakt, że w konkursie noszącym imię polskiego sędziego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, wybitnego specjalisty prawa międzynarodowego publicznego i współtwórcy międzynarodowego prawa kosmicznego – Manfreda Lachsa – to właśnie Polska była najliczniej reprezentowanym krajem. Oprócz naszego zespołu w rundach europejskich udział wzięły także drużyny Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Gratulujemy serdecznie wszystkim uczestnikom konkursu i będziemy trzymać kciuki za zwycięzców rund europejskich – zespół University of Luxembourg – podczas międzynarodowego finału!






Udział studentów w konkursie został sfinansowany ze środków konkursu ID-UB Study@Research, w ramach projektu pt. „Rola globalnych podmiotów prywatnych w konfliktach zbrojnych: wyzwania dla współczesnego międzynarodowego prawa kosmicznego”, którego kierownikiem jest Patryk Czyżewski.